pondělí 3. listopadu 2014

3.díl seriálu Kartičky s kolíčky: Kolíčky pro výuku českého jazyka

Sady kartiček s kolíčky, které výrazně zpestří výuku Českého jazyka na běžných, alternativních či praktických i speciálních školách, lze rozdělit na čtyři základní série. V každé sérii nabízíme zpravidla  3 - 4 sady kartiček s různou obtížností.


První sérií jsou Neúplná slova. Na kartičce je vždy obrázek a neúplné slovo. Děti mají za úkol vybrat správnou odpověď k doplnění slova, které je na obrázku. Tuto odpověď označí kolíčkem. Po otočení kartičky si mohou svou odpověď zkontrolovat.

Druhou sérií je Pravopis. Na kartičce jsou vždy dvě slova k doplnění. Například jedno s měkkým „i“ a druhé s tvrdým „y“. Děti mají za úkol doplnit správně chybějící hlásky a z druhé strany kartičky si mohou odpověď zkontrolovat.

Třetí sérií jsou Skrytá písmena. Tady je úkolem rozložit slovo na jednotlivé hlásky a umístit kolíček na takovou pozici, aby odpovídala poloze zobrazeného písmenka. Například ve slově MED při zvýrazněném písmenku D musí dítě umístit kolíček na třetí pozici.

Čtvrtou sérií, která je u nás úplnou novinkou v tomto školním roce jsou Přeházená písmena. Na kartičce je vždy několik písmenek podle obtížnosti a pět obrázků. Úkolem je poskládat písmenka tak, aby vzniklo jedno ze slov na obrázcích. Vždy lze složit jen jedno z pěti slov, toto slovo se označí kolíčkem a z druhé strany je možné si slovo zkontrolovat.

Za zmínku určitě stojí i sada Co do řady nepatří pro školáky. V této sadě je na řádku napsaných vždy pět slov a dítě má za úkol určit, které do řady nepatří. Po otočení kartičky je možné odpověď zkontrolovat.